Valborg firas på Svartå Slott enligt tradition – med vårglädje, stämningsfull parkmiljö och imponerande valborgsbollar, det vill säga varmluftsballonger, som lyfter från slottsparken om vädret tillåter. När kvällen börjar skymma och våren är som allra vackrast fylls parken av förväntan och festlig valborgsstämning.
Den första starten för varmluftsballongerna är onsdagen den 30.4 kl. 18.30, väderberoende. Varmluftsballonger är alltid beroende av vädret, och starterna genomförs endast om vind- och väderförhållandena tillåter. Redan att följa förberedelserna i parken är en upplevelse – varmt välkommen att känna in valborgens magi och ta vårens vackraste bilder i Svartå Slotts landskap.
Valborgskvällen fortsätter även i smakernas tecken: på Slottskrogen inleds grillsäsongen på den förnyade terrassen och därmed startar terrassäsongen i en avslappnad och smakfull anda. På menyn finns både mindre och större grillrätter, våriga smaker och naturligtvis Slottskrogens egen Valborgsmeny.
Kom och fira valborg på Svartå Slott med vänner, familj eller kollegor! Svartå Slott erbjuder en miljö där våren verkligen känns och syns.
Vill du boka en plats på en varmluftsballongtur?
Boka din flygning via Linnan Pallo: https://www.linnanpallo.fi
Obs: varmluftsballongernas starter genomförs väderberoende.
VÅRT HOTELL ÄR ÖPPET ÄVEN UNDER VALBORG 30.4–1.5.2026
Stanna över natten på stämningsfulla Svartå Slott! Du kan boka ditt rum via vår webbplats dygnet runt.